Kerala (IPA: [’kɛrʌɹlʌ]; trb.: Kerala, trl.: Kerala; ang. Kerala) – stan w południowo-zachodnich Indiach na Wybrzeżu Malabarskim. Stan ten graniczy z Tamil Nadu i Karnataką na wschodzie i północnym wschodzie, na zachodzie i południu graniczy z Oceanem Indyjskim, na jej terytorium znaduje się także Mahé – przybrzeżna enklawa terytorium związkowego Puducherry. Urzędowym językiem jest malajalam, posługujący się odrębnym alfabetem.
Kerala jest jednym z najgęściej zaludnionych regionów Indii. Ze średnią życia mieszkańców wynoszącą 73 lata i 19% udziałem analfabetów w społeczeństwie Kerala jest jednym ze stanów o najwyższym poziomie służby zdrowia i oświaty.
Gospodarka
Podstawą gospodarki stanu jest rolnictwo. Uprawia się tu około 600 gatunków ryżu ponadto duże znaczenie mają takie rośliny jak: palma kokosowa, herbata, kauczuk oraz przyprawy – pieprz, wanilia oraz cynamon. Pewien udział w ekonomii maja także przemysł oraz turystyka.
Stolica | Thiruvananthapuram |
Języki | malajalam |
Religie | hinduizm (56,2%), islam (24,7%), chrześcijaństwo (19%) |
Powierzchnia | 38,863 km² |
Liczba mieszkańców | 31 838 619 |
Gęstość zaludnienia | 819 mieszk./km² |
Gubernator | R. L. Bhatia |
Strona internetowa | http://kerala.gov.in/ |
Kerala to jeden z bardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Indii, położony jest na południowo – zachodnim krańcu kraju. Od Zachodu oblewa je Morze Arabskie, które łączy się z Oceanem Indyjskim na południu stanu, gdzie umiejscowiona jest stolica Kerali, Trivandrum. Od wschodu graniczy z rozległym stanem Tamil Nadu, rozciągającym się po Zatokę Bengalską, stanowiącą wschodnią granicę Indii. Północno-Zachodnie terytorium Kerali graniczy ze stanem Karnataka. Powierzchnia Kerali, południowego stanu Indii, wynosi 38,863 sq km. W Kerali zauważa się naturalny podział regionu na trzy części: nadbrzeżną, nizinną i wyżynną.
Nadbrzeżna część Kerali to niezliczone rozlewiska utworzone przez 44 rzeki, płynące z zachodu wgłąb lądu. Właśnie one stanowią jedną z największych atrakcji regionu. Spływy drewnianymi łodziami „Kettuvallams”, trwają od kilku godzin do kilku dni. W dawniejszych czasach łodzie te były wykorzystywane do transportu m.in. ryżu, kokosów, przypraw. Mogły dotrzeć do wiosek, gdzie kanały rzek stanowiły jedyna formę komunikacji. Obecnie zostały one dostosowane do potrzeb turystycznych, a wyprawy „back water” stanowią wgląd w codzienne życie mieszkańców wiosek osadzonych na rozlewiskach Kerali, otoczonych palmowymi gajami.
Na nizinnych terenach Kerali uprawia się głównie cashew nuts (bardzo cenne i wartościowe dla naszej diety orzechy nerkowce), coconut (orzechy kokosowe, występujące wszechobecnie w przetworzonej postaci w południowo hinduskiej kuchni; woda kokosowa stanowi Napój Bogów, jest bardzo ceniona za swe walory zdrowotne), tapioca (warzywo przypominające słodkie ziemniaki), banany (w Kerali rosną różne odmiany bananów, od miniaturowych bardzo słodkich, po równie słodkie, duże i o czerwonym kolorze skórce, jak też banany wykorzystywane do dań, w formie naszych ziemniaków), ryż (Kerala rice ma niespotykany smak i wysoką wartość odżywczą), ginger (imbir, szeroko stosowany w ayurvedzie), sugarcane (trzcina cukrowa, z której produkuje się wysokiej jakości cukier) i plantacje rozmaitych warzyw i owoców.
Na wyżynnych terenach rozciągają się plantacje kawy i herbaty, które z daleka przypominają rozsiane po wzgórzach ogromne kępki mchu, w soczystej zieleni. Tu też występują plantacje rozmaitych przypraw m.in. warte zwiedzenia kardamonowe wzgórza. Roślinność Kerali stanowi jej prawdziwe bogactwo. Wciąż naturalnie uprawiane, w czystym środowisku warzywa i owoce, wprowadzają nas w świat niczym nie zmąconej harmonii ciała i ducha i towarzyszą nam na co dzień w odbudowie naszych sił witalnych.
Kerala jest jednym z najbardziej kolorowych i wiecznie zielonych obszarów Indii, gdzie tropikalny klimat opiera się jedynie na trzech sezonach, podczas których temperatura powietrza jest prawie niezmienna. Te atuty nominują Keralę do najczęściej odwiedzanych przez turystów regionów azjatyckiego imperium. Najlepszy turystycznie okres obejmuje zimne miesiące Europy, tj. od listopada do kwietnia. Lato w Kerali rozpoczyna się w lutym i trwa do maja, a temperatura na przestrzeni sezonu wzrasta od ok. 24-33 C. Maj jest najgorętszym miesiącem. W czerwcu rozpoczyna się pora deszczowa (monsun) i trwa do września. Najbardziej deszczowe miesiące to czerwiec i lipiec (ok. 22-24 C), potem zaczyna się wypogadzać i sierpień jest już najczęściej okrapiany przelotnimi deszczami, a temperatura powietrza waha się pomiędzy 24-28 C.
Najdogodniejszy okres na przeprowadzenie ajurwedyjskiej odnowy biologicznej obejmuje właśnie miesiące pory deszczowej, od czerwca do października. Wówczas ajurweda przynosi najlepsze rezultaty. Od października do stycznia trwa zima, która w niczym nie przypomina naszej zimy. Temperatury wahają się od 22-32 C, powietrze jest rześkie, nie dokuczają upały, roślinność się bujnie rozwija, by w okresie letnim móc częstować swą niezliczoną liczbą kolorowych, soczystych, tropikalnych owoców m.in. papaja, mango, jack fruit, granaty, ananasy, kokosy, winogrona, różne typy bananów i pomarańczy itd.
Kerala jest prawdziwie wymarzonym regionem w położeniu globalnym świata, na wypoczynek i odnowę biologiczną sił witalnych organizmu. To odwieczne źródło najstarszej wiedzy medycznej – Ayurwedy. Do dziś mieszkańcy Kerali stosują zasady ajurwedy, jako że wiedza o niej przechodzi z pokolenia na pokolenie i kreuje ich naturalny styl życia. Godny uwagi fakt, który należy przytoczyć w tym momencie: mieszkańcy Kerali cieszą się najdłuższym i najzdrowszym życiem, a umieralność wśród niemowląt i dzieci jest najniższa w odniesieniu do pozostałych regionów Indii a także innych krajów Azji. To miejsce, gdzie ajurweda wciąż egzystuje w swej najczystszej postaci, powstałej przed tysiącami lat.
Kerala, „God’s Own Country”, w tłumaczeniu „ulubiony kraj samego Boga” czy też „Boski kraj”, to Ziemia należąca do wszystkich religii w jednakowym stopniu, pełna tolerancji i wewnętrznej harmonii. To Ojczyzna Sree Sankaracharya, wielkiego filozofa, oraz Sree Narayana Guru, który wypowiedział wyznawaną po dziś dzień przez mieszkańców Kerali zasadę „Oru Jhaati, Oru Macham, Oru Daivam Manushyanu” (Jedna kasta, jedna religia, jeden Bóg dla wszystkich ludzi).