Program pobytu

Home » Indie » Program pobytu

Pierwszego dnia po przylocie odbywa się spotkanie z lekarzem ajurwedyjskim podczas którego wykonywana jest diagnostyka i konsultacja medyczna. Na jej bazie lekarz ustala program, leki, jak też dietę na czas pobytu (każdy ma indywidualnie ustaloną przez lekarza dietę). Najskuteczniej ajurweda działa jednak w terminie dłuższym niż dwa tygodnie, choć każdy czasokres powinien być dostosowany indywidualnie do klienta, w zależności od jego kondycji zdrowotnej.

Ważną informacją wydaje się być to, że 2 tygodniowy program ajurwedyjski służy raczej prewencyjnie, odstresowująco, odmładzająco i można go opisać w kategorii Wellness, natomiast podejście bardziej poważne do swojego zdrowia wymaga pomyślenia o pakiecie 3 tygodniowym, gdyż dopiero wówczas, jest możliwość przeprowadzenia pełnego procesu odnowy biologicznej i oczyszczania organizmu, według prawdziwie ajurwedyjskiej tradycji. Jeśli zatem, trapią kogoś dolegliwości ciała jak też i umysłu, to zalecany jest pobyt 3 tygodniowy na tzw. Panchakarma – co oznacza 5 procesów oczyszczania organizmu (nawet dłuższy pobyt może być czasami zaproponowany przez lekarza, ale w kwestii poważniejszych problemów zdrowotnych sugerujemy wcześniejszy kontakt z lekarzem na drodze skypowej, za naszym pośrednictwem).

Pakiety ajurwedyjskie obejmują oczyszczanie i regeneracje organizmu, choć program jest zależny od czasu pobytu oraz od indywidualnych zapotrzebowań klienta.

Wszystkie procesy ajurwedyjskie zapewniają rewitalizacje na różnych poziomach: fizycznym, mentalnym, emocjonalnym i duchowym. Przyczyniają się do poprawy kondycji i sylwetki ciała (działają odchudzająco, dla tych którzy mają zapotrzebowanie utraty wagi), działają pielęgnacyjnie, odstresowująco, relaksująco. Lecznicze właściwości ajurwedyjskich terapii zostały niejednokrotnie potwierdzone medycznie, a spektrum chorób/dolegliwości, które obejmuje uzdrawianie jest bardzo szerokie.

Pierwszy dzień:
diagnostyka medyczna – określenie dosha (Prakriti, Vikriti) oraz pierwszy zabieg z procesu Panchakarma – masaż abhyanga.

Drugi dzień:
każdy uczestnik otrzymuje indywidualny plan zabiegowy oraz odpowiednio dobraną pod kątem Vikriti dietę. Uczestnicy zostają również zaopatrzeni w leki – ziołowe preparaty ajurwedyjskie, które od tego dnia będą przyjmować wedle zaleceń lekarza aż do zakończenia programu. Lekarz ajurwedyjski prowadzi wykład nt. ajurwedy, mający na celu zapoznanie uczestników z podstawami medycyny ajurwedyjskiej i zabiegami, które będą wykonywane podczas procesu Panchakarma oraz zaleceniami, których należy przestrzegać.

Na standardowy dzień w procesie Panchakarma składa się:

 • poranna joga, relaksacja, pranayama i kriya (praktyki oddechowe); godz. 7.00 – 8.30 / 9.00
 • śniadanie godz. 9.00 – 11.00
 • zabiegi – rozłożone na różne godziny; najczęściej kończą się przed godz. 14.00 – 15.00
 • obiad – restauracja serwuje posiłki o każdej porze dnia
 • popołudniowe zajęcia grupowe lub indywidualne, w zależności od preferencji, np. wycieczki do Trivandrum – stolicy Kerali (zwiedzanie świątyń, pałacu Maharajów, sklepów z jedwabiami, złotem, szlachetnymi kamieniami itp.), Kovalam Beach (bardzo znana plaża z mnóstwem sklepików, restauracji, kafejek, latarnią morską i pięknymi widokami); wycieczki do pobliskich świątyń na kolorowe i mistyczne „pooje”, hinduskie misteria świątynne; zwiedzanie ashramu Sivananda oraz malowniczych, wzgórzystych okolic; spływ drewnianymi łodziami „Kettuvallams” po okolicznych rozlewiskach Kerali tzw. „back water”, dający wgląd w codzienne życie mieszkańców wiosek osadzonych na obrzeżach rzek, kursy gotowania, kolacje muzyczne przy rytmach tabli i sitar, oraz przedstawienia teatralne

Dodatkowe atrakcje to spacery po piaszczystej plaży i relaks w palmowym gaju, z pięknie rozciągającym się widokiem na morze, wspólna kolacja przy romantycznym oświetleniu pokrywającym tafle morza, a pochodzącym z rybackich łódek udających się na nocny połów.

Jeden dzień po wczesnoporannych zabiegach przeznaczony jest na wyprawę na samo południe Indii, na cypel Kanniyakumari, do pięknej świątyni zwanej Vivekananda Rock Temple, osadzonej na skale pośrodku morza. Jest to miejsce Hinduskich pielgrzymek, przybywających z całych Indii. Następnym miejscem wartym zobaczenia jest inna świątynia, jedna z największych w całych Indiach, znajdująca się w stanie Tamil Nadu – Suchindram Temple. W pobliżu świątyni znajduje się piękny targ z niezliczoną ilością przypraw i świątynnych akcesoriów.

Program obejmuje też różne dodatkowe warsztaty rozwojowe:

 • warsztaty z ajurwedy prowadzone przez lekarzy ajurwedyjskich
 • wykład z filozofii yogi
 • popołudniowe spotkania medytacyjne oraz indywidualne konsultacje z medical krija – uzdrawiajacych procesów oddechowych
 • możliwe są również kilku dniowe procesy yogiczne (oczyszczanie organizmu w procesach jogi i krija, na różnych poziomach – fizycznym, mentalnym i duchowym), stanowiące dodatkowe zajęcia w ciągu dnia, o dogodnie wybranej przez uczestników porze
 • kosmiczny taniec ze swietymi elementami – cosmic dance with sacred elements
 • malowanie duszą/malowanie mandali w oparciu o Vedic Art, starohinduska sztukę kontaktu z Duszą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logo

Medycyna starohinduska

Centrum Ajurwedy

Roentgena 22/29
02-781 Warszawa Ursynów

Kontakt

Wanda
e-mail: ayurwanda@gmail.com
tel. +48 515 166 246
Kontakt via WhatsApp

Ewa
e-mail: ewa.satya@gmail.com
tel. +48 600 071 266

Izabella
e-mail: iza.demozzi@gmail.com
tel. +48 502 603 171

Translate »