ODŻYWIANIE: Ajurwedyjska dieta na luty

Home » Ajurweda » ODŻYWIANIE: Ajurwedyjska dieta na luty

AJURWEDYJSKA DIETA NA LUTY

Kto z Was ucieszył się na widok śniegu? Mimo, że moje ubranie nie było gotowe na śniegowe warunki to bardzo się cieszyłam jak biel okryła moje podwórko i posypała bielą drzewa. Dzieci zjeżdżające na sankach na pobliskiej górce, psy biegające z radością choć niektóre mało chętnie stąpające po śniegu. Tyle radości może dać nam śnieg.

CIAŁO

To już w lutym możemy zaobserwować, że nasze ciało już nie buduje tkanki tłuszczowej (tak jak to miało miejsce w poprzednich miesiącach). Powoli zrzucamy zbędny tłuszczyk. Tak jak zwierzęta pozbywają się większej ilości sierści, aby oczyścić i przygotować się na cieplejszą pogodę. Późna zima i wczesna wiosna to najlepszy czas na rozpoczęcie nowej diety i najlepszy czas na odchudzanie.

Gdy twoje ciało zaczyna zrzucać zimową warstwę tłuszczu, możesz zauważyć utratę apetytu przez tydzień. Jest to znak, że twoje ciało naturalnie oczyszcza wątrobę, aby rozpocząć proces odchudzania. Jeśli Kapha wyjdzie z równowagi (pojawi się jej nadmiar), mogą wystąpić objawy grypopodobne i zmęczenie. Twoje ciało rozpoczęło własny cykl oczyszczania, aby przygotować Ciebie i Twoje ciało na lato.

Jeśli utracisz apetyt, to może oznaczać to najlepszy czas by zacząć pościć. Post jest zdrowy (szczególnie dla osób z przewagą doszy Kapha). Luty to dobra pora roku na post. W większości kultur, od chrześcijańskiego przestrzegania Wielkiego Postu po tradycje rdzennych Amerykanów. Wiosenny post pomaga oczyścić krew po długiej zimie z tłustych i ciężkich potrawach.

Vata

Późna zima i wczesna wiosna to powiew wiatru dla osób typu Vata. Temperatury ocieplenia i rosnąca wilgotność łagodzą zimne i suche tendencje Vaty. Ponieważ przyrost wagi dla osób typu Vata nie jest łatwy, to też nie będą miały czego teraz zrzucać. Najważniejsze, co ludzie z dominującą konstytucją typu Vata będą musieli zrobić w lutym, to ogrzać się – błogie, łagodne dni wiosny są już prawie są za rogiem. Vata może dodać sobie otuchy wieczorami poprzez gorące kąpiele stóp w wodzie imbirowej (1 mała łyżeczka sproszkowanego imbiru na dużą miskę gorącej wody). To pomoże ocieplić całe ciało, wesprzeć krążenie i przygotować do głębszego snu.

Pitta

Uwolnienie tłuszczu zimowego dodatkowo obciąża wątrobę, główny narząd metabolizmu tłuszczów. Zatłoczona wątroba w lutym może sprawić, że osoby z przewagą doszy Pitty będą szczególnie sfrustrowane. Aby uwolnić się od tej frustracji, aromatyczne zioła, takie jak mięta, mogą złagodzić stagnację w wątrobie i napięcie w całym ciele. Preferuj potrawy o kwaśnym i gorzkim smaku, który odkazi wątrobę i zapewni ulgę w przewodzie pokarmowym.

Kapha

Późna zima i wczesna wiosna to wodnisty sezon kapha o temperaturach ocieplenia trwający od lutego do połowy maja. Na zewnątrz zimowy śnieg topnieje (czasami zbyt szybko), przez co rzeki stają się pełne i błotniste. Gdy temperatury stają się nieco cieplejsze, sok zaczyna płynąć w naszym ciele silniej. Nasz wewnętrzny organizm odzwierciedla to co dzieje się na zewnątrz. Wiosna to także czas, w którym twoje ciało zaczyna się rozgrzewać. Bogactwo krwi powoduje więcej śluzu przez wiosnę, a zwłaszcza w sezonie alergicznym. Ciężka i tłusta natura Kapha odzwierciedla topnienie tłuszczu. Ci, którzy mają dominującą konstytucję kapha, w lutym naturalnie poczują się ciężsi i bardziej ospali. Dieta dla Kapha z dużą ilością zieleni i kwaśnym smakiem sprawi, że Kapha poczuje się lekka i odświeżona.

Pogoda

Luty jest wilgotny i gęsty. Ziemia jest nasycona zimowym deszczem i śniegiem. Ta mokra gleba jest właściwie znakiem nadchodzącej wiosny. Luty to punkt zwrotny od przenikliwego chłodu zimy w kierunku wodnistej wiosny.

Umysł

Z niecierpliwością oczekując wiosny i nadziei, kochankowie starają się rozpalić płomienie pasji, aby ogrzać mroźną zimę w Walentynki. Jednak luty może być również trudnym miesiącem w relacjach. W lutym możesz doświadczyć fali goryczy, poczucia samokrytyki lub poczucia porażki. Krew jest nadal w stagnacji, więc emocje te mogą również wywoływać frustrację. Staraj się nie brać zbyt poważnie tych emocji.

Zamiast tego, emocje te stanowią ważną wskazówkę. Te ajurwedyjskie objawy emocjonalne są znakiem, że twoje ciało przygotowuje się na wiosnę, uwalniając zmagazynowane tłuszcze zimowe. Te zgromadzone tłuszcze powodują przekrwienie wątroby, co prowadzi do emocjonalnej goryczy i frustracji. Pojawienie się tego stanu emocjonalnego jest najlepszym czasem na oczyszczanie wątroby za pomocą odpowiedniego pożywienia i ziół.

Ajurwedyjska rutyna na luty

Słońce powraca do naszego codziennego życia. Wschodzi nieco wcześniej i nieco później zachodzi. To dobry czas na przygotowanie się na wiosnę – zaplanuj ogród, napraw swój rower i posprzątaj swój dom. Osoby typu Vata i Pitta poczują ogrom energii do działania, sprzątania czy porządkowanie. Z drugiej strony ludzie Kapha mogą nadal czuć się senni, ciężcy i tępi. Mogą rozpocząć poranek od ożywiających ćwiczeń oddechowych zwanych pranajama i delikatnego rozciągania.

W chłodne i suche dni kontynuuj automasaż abhyanga, używając ciepłego oleju sezamowego. W miarę jak pogoda się nagrzewa, Kapha preferuje suche szczotkowanie ciała nazywane w Ajurwedzie masaż Garshana. Masaż na sucho jest bardziej orzeźwiający dla nich i skuteczniej porusza zastaną limfę. Ćwiczenia to kolejny świetny sposób na poruszanie zastałej limfy. Spacery, piesze wycieczki, jazda na rowerze i treningi na siłowni czy w domu to świetne sposoby na pozbycie się zimowej warstwy tłuszczu.

Codziennie rano możesz używać “konewki”  jala neti z ciepłą wodą z solą do płukania zatok, aby wypłukać nadmiar Kapha z układu oddechowego. Unikaj drzemek w ciągu dnia i idź spać do 22:00. Zauważysz, że potrzebujesz mniej snu niż w poprzednich miesiącach.

Dieta ajurwedyjska na luty

Luty jest prawdziwym punktem zwrotnym w Twojej diecie, ponieważ twoje ciało przechodzi z zimy na wiosnę, więc w diecie potrzebne są produkty, które równoważą oba składniki. Chociaż dieta staje się lżejsza i zaczyna się sezon oczyszczania, osoby typu Vata nadal będą potrzebować obfitych składników w chłodne dni. Ziemniaki, rzepa, rabarbar i marchewki są nadal w menu, gdy tylko temperatura spadnie. Do tych obfitych składników dodaj kwaśne i gorzkie potrawy, aby delikatnie oczyścić wątrobę.

Pod względem zbóż idealne są gryka i żyto. Oba zapewniają ciepło, ale działają moczopędnie i wysuszają na wiosnę. Możesz mieć niechęć do mięsa i ogólnie słodkiego smaku, ponieważ twoje ciało próbuje uwolnić tłuszcze zamiast je budować. Dla wielu nadszedł czas, aby przejść do diety harmonizującej Kapha.

Ostry smak przyspiesza krążenie w celu oczyszczenia. Dodaj pikanterii – dodaj więcej przypraw do posiłków. Jest to idealna pora roku, aby podkręcić ciepło i zaspokoić głód jedząc meksykańskie jedzenie. Ostre przyprawy przyspieszają metabolizm i usuwają zatory. Kminek to idealna przyprawa oferująca naturalne ciepło i suchość. Osoby typu Vata i Kapha mogą dodawać cayenne i chili, aby rozpalić trawienie i otrząsnąć się z zimowej ospałości. Kurkuma znajduje się również na szczycie listy przypraw w lutym. Jego właściwości rozgrzewające i oczyszczające idealnie pasują do potrzeb twojego ciała w lutym. Kurkuma poprawia krążenie i rozcieńcza krew, oczyszczając układ limfatyczny, a także wszystkie naczynia i tkanki. Jego zdolność do poruszania się krwi wysycha wilgoć i zwiększa ciepło.

Podczas gdy większość gorzkich jest chłodząca, kozieradka jest niezwykła bo rozgrzewa i ma gorzki smak. Kozieradka podsyca ogień, usuwając zimno i wilgoć. To sprawia, że ​​idealnie nadaje się na koniec zimy. Możesz po prostu dodać go do gotowania, herbat lub ziołowej mieszanki. Świeży imbir jest łagodnym środkiem odtruwającym i trawiennym, który z pewnością przełamie zatory zimowe i utrzyma krew w ruchu.

Buraki, fasola i warzywa. Buraki są idealnym pokarmem do lutowego czyszczenia. Lekkie, ale obfite buraki oczyszczają wątrobę i woreczek żółciowy. Oferują zdrowe lekarstwo na przepracowaną wątrobę.

Ciecierzyca i czarna fasola są szczególnie dobrym wyborem na luty, ponieważ ich bogata w błonnik zawartość zachęca do zdrowej eliminacji. Możesz nawet zauważyć, że fasola smakuje słodziej w lutym niż w październiku. Zjedz warzywa – jarmuż, kapusta, szpinak i boćwinka bo mają łagodną goryczkę. Brokuły to również dobry wybór warzyw.

Marynowany czosnek to kolejny świetny dodatek do twojego menu i jeden sposób na uzyskanie zarówno kwaskowatości, jak i ostrości. Kwaśny ocet oczyszcza wątrobę, podczas gdy czosnek porusza zastałą krew. Innym sposobem na zachęcenie do oczyszczenia jest przejście na monodietę i jedzenie tylko Kiczeri. Można być na takim lekkim oczyszczaniu od jednego do trzech dni.

Zminimalizuj tłuszcze i słodycze w lutym – prawdopodobnie i tak ich nie będziesz chciał. Walentynki przychodzą w najmniej fajniej porze roku na słodycze, właśnie wtedy, gdy ciało zaczyna się oczyszczać. Ciesz się bliskością z ukochanymi. Jednak zamiast mlecznej to wybierz ciemną czekoladą, która ma cudowną goryczką idealną na luty.

Zioła

Podobnie jak w przypadku Twojej diety, czas zacząć wprowadzać zioła moczopędne w postaci gorzkich ziół. Oczyszczanie wątroby i limfy działa zarówno na wątrobę, jak i układ limfatyczny, zapewniając pełne oczyszczenie organizmu. Gudduci wraz z ghee jest genialnym dodatkiem do ryżu.

Shilajit to orzeźwiający i potężny środek odmładzający, który całkowicie rozprasza opieszałość późną zimą. Ma również silne działanie oczyszczające. Osoby Kapha mogą go wykorzystać do zwiększenia metabolizmu. Użyj przyprawy Trikatu na przekrwienie górnych dróg oddechowych w lutym. Ogrzeje twoją klatkę piersiową i upłynniający się śluz.

Osoby Typu Vata dobrze sobie radzą z kwaśnymi ziołami, które łagodnie oczyszczają wątrobę, ale także odżywiają. Mówi się, że Amalaki stymuluje produkcję czerwonych krwinek, poprawia regenerację komórek, zwiększa beztłuszczową masę ciała i wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby, śledziony, serca i płuc. Poprawia ogień trawienny, utrzymuje zdrowy poziom cukru we krwi i jest bogatym, naturalnym źródłem przeciwutleniaczy. Jako środek odtruwający pomaga w wewnętrznym oczyszczaniu i odmładzaniu, a także równoważy wszystkie trzy dosze.

Bądź swoją własną Walentynką, pokazując swojemu ciału miłość, jakiej potrzebuje. Wykorzystaj moc naturalnego cyklu detoksykacji organizmu, przestrzegając tych wskazówek, aby mieć pewność, że będziesz w pełni rozkwitać wiosną. Odpoczywaj. Kochaj i świętuj życie.

P.S. Zdjęcie zrobione spontanicznie w sklepie ekologicznym w Arnhem, dlatego napisy są w języku niderlandzkim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

logo

Medycyna starohinduska

Centrum Ajurwedy

Adama Branickiego 9 lok. 65
02-972 Warszawa Wilanów

Kontakt

Wanda
e-mail: ayurwanda@gmail.com
tel. +48 515 166 246

Ewa
e-mail: ewa.kurto@gmail.com
tel. +48 600 071 266

Izabella
e-mail: iza.demozzi@gmail.com
tel. +48 502 603 171

Translate »