ODŻYWIANIE: ajurwedyjska dieta na kwiecień

Home » Ajurweda » ODŻYWIANIE: ajurwedyjska dieta na kwiecień

Ajurwedyjska dieta na kwiecień

W kwietniu wirus zatrzymał nas w domu. Powoli pojawia się wiosenne słońce przeplatane zimnym wiatrem. Dzieci tęsknie patrzą się w okno, by tylko wyjść na zewnątrz. Jest to dobry czas na skorzystanie z dinacharii – codziennych rytuałów ajurwedyjskich. W najbliższych dniach będziemy prezentować niektóre z nich. Np. Jak wykonać automasaż abhyanga w domowym zaciszu.

Klimat

Świat ożywa wiosną. Ptaki śpiewają, brzęczą pszczoły, a małe zwierzęta, które zimują w ciepłej i przytulnej atmosferze przez całą zimę, są pobudzane przez silniejsze słońce. Pąki pęcznieją i liście rozwijają się z jałowych drzew, tworząc zimny zielony baldachim w lesie. Soczyste kwiaty otwierają się, nadając miksturze odurzający zapach. Późna wiosna to jeden z najbardziej zachęcających, pięknych, inspirujących okresów w roku do kreatywności. Wykorzystajmy ten czas w domu na naukę czegoś nowego, na zmianę nawyków, na naukę nowego języka itd.

Umysł

Kwiecień i maj są pełne słodyczy i uczuć. Gdy podekscytowanie wychodzi na zewnątrz, pragnienie romansu pojawia się w sercach ptaków, pszczół i ludzi… Wiosna to tradycyjny sezon zalotów. W medycynie chińskiej zakochanie jest uważane za formę szaleństwa i niezdrową dysharmonię. Ten stan sprawia, że ​​jesteś szalony jak “wiosenna gorączka” szczególnie teraz, siedząc w domu.
Twoja wątroba jest w tym czasie rozgrzana, więc możesz być skłonny do gorączkowych reakcji, takich jak gniew. Zimowa gorycz staje się wiosną gniewem. To, co dusiłeś przez całą zimę, wznosi się na powierzchnię. Czerwone wysypki mogą rozprzestrzeniać się na skórze. Te same pokarmy, które wysysają toksyny wątrobowe wczesną wiosną, również ochładzają twoją krew w połowie wiosny.

Ciało

Ciepły kwietniowy dzień to nowe wyzwanie dla twojego ciała. Gorączka wiosenna to nie tylko stan psychiczny, ale także fizyczny. Twoje ciało, przyzwyczajone do chłodu zimy, teraz dostosowuje się do stale cieplejszych dni. To ogromne przejście. Chociaż mógłbyś pragnąć tego upału, twoje ciało nie jest jeszcze gotowe – wciąż dogania zmieniającą się pogodę. W rezultacie ten nadmiar ciepła może powodować objawy związane z przekrwieniem i obrzękiem, szczególnie w przypadku typów Kapha i Pitta. Możesz zauważyć, że twoje policzki i twarz są spuchnięte. Wiosna przywraca młodzieńczy blask. Ciepło sprawia, że ​​kolor skóry zmienia się z szarego i martwego koloru zimy w różowy blask lata.

Vata w kwietniu

Osoby typu Vata nadal cieszą się błogością wiosennej wilgoci i ciepła w kwietniu. Muszą pamiętać o utrzymaniu dobrej codziennej rutyny (dinacharya) pośród podniecenia wiosennej gorączki. Skóra przestaje być tak mocno wysuszona jak w czasie zimy.

Pitta w kwietniu

Alergie są w pełnym rozkwicie, gdy wszystko zaczyna kwitnąć, a powietrze gęstnieje od pyłku. Zestresowana wątroba może sprawić, że osoby Pitta będą bardziej podatne na reakcje alergiczne. Najczęstsze objawy kwietniowe to katar, swędzenie oczu (spowodowane ciepłem wątroby), wysypki i ból gardła. W szczególności rodzaje Pitta korzystają z oczyszczania wątroby z gorzkimi pokarmami i ziołami. Ciesz się dzikimi zielonymi gorzkimi, takimi jak np. mniszek lekarski, które pojawiają się pod twoimi stopami. Uspokójcie czerwone, swędzące oczy, chłodząc wodą z różą i płucząc oczy rano wodą z triphali oraz na noc nakładając odrobinę masła klarowanego na dolną powiekę.

Kapha w kwietniu

Podczas gdy kwietniowe deszcze przynoszą majowe kwiaty, zwiększają one również wilgotność powietrza i sprawiają, że jesteś podatny na objawy nasilenia Kapha, takie jak przekrwienie śluzu. Nadmiar Kapha w kwietniu może nadal być spory, więc pachnące powietrze może łatwo pogorszyć wrażliwe układy oddechowe i wilgoć wewnętrzną. Korzystaj z ostrych i moczopędnych pokarmów i ziół, aby skumulowana wilgoć Kapha mogła wypływać z ciała.

Rutyna

Nie przesypiaj poranków o tej porze roku. Wiosna to idealny czas do budzenia się ze słońcem. Rozpocznij swój dzień od płukania zatok za pomocą konewki jala neti, po której następuje orzeźwiająca praktyka oddychania, która może być tak prosta, jak kilka pełnych głębokich wdechów i wydechów. Twoje pełne oddechy powinny obejmować zarówno upuszczanie przepony (oddychanie brzuchem), jak i rozszerzanie klatki piersiowej. Zapewnią one odświeżenie i oczyszczenie układu limfatycznego, sprawią, że drogi oddechowe pozostaną otwarte, twój umysł będzie czujny, a ogień trawienny podniesiony.
Zdobądź trochę koloru w swojej skórze i zdrową dawkę witaminy D, wchłaniając więcej światła słonecznego dzięki cieplejszej pogodzie. Ruch jest również kluczowy podczas wiosny. Dłuższe dni oznaczają, że jest dużo czasu na krótki trening po pracy. Ćwicz przez co najmniej 15 minut codziennie. Spacery, piesze wycieczki i jazda na rowerze są świetnymi sposobami na rozjaśnienie i rozkoszowanie się świeżym wiosennym powietrzem, ale na to jeszcze chwilę poczekamy.
Gdy pogoda się rozgrzewa, przed automasażem abhyangę wykonuj szczotkowanie ciała. Pomoże to zmniejszyć obrzęk wiosenny, który obfituje w kwietniu. Przez cały dzień popijaj kmin, kolendrę i herbatę z kopru włoskiego. Ma charakter moczopędny i wypłukuje nadmiar wody z organizmu oraz poprawia układ trawienny.

Odżywianie

Wiosną jedź mnóstwo lekkich potraw, twoje ciało jest na to gotowe. Przez całą jesień i zimę robiłeś wszystko, aby jeść jedzenie, które zapewni Ci ciepło i siłę. Ale teraz nadszedł czas, aby porzucić swój magazyn tłuszczów. Wiosenna dieta powinna przeważać w warzywa takie jak mniszek lekarski i rukola, a także świeże, delikatne kiełki, szparagi.
Wiosna rozkwita z dziką obfitością! Możesz znaleźć wiele dzikich zieleni, takich jak mniszek lekarski i gwiazdnica, które pojawiają się pod twoimi stopami. Spożywanie tych świeżych, młodych wiosennych zielenin jest odpowiednim środkiem zaradczym natury. Ich gorzki smak odprowadza ciepło z krwi, oszczędzając w ten sposób przed gorączką, bólami gardła, opuchniętymi rękami i bólami głowy wywołanymi ciepłem. Inne gorzkie dary wiosenne, które odprowadzają wilgoć i wspomagają oczyszczanie wątroby, obejmują fenkuł, rukiew wodną, ​​boćwinę, kalarepę, sałatę i buraki. Ich lekkość przynosi mile widzianą ulgę od zastoju wątroby i powolnego krążenia. Kwaśne potrawy wspierają również delikatne oczyszczanie wątroby. Podawaj sfermentowaną kapustę, grejpfruty i surowe buraki, aby okazać swojej wątrobie trochę miłości.

Tematem kwietnia jest obrzęk. Życie dosłownie nabrzmiewa potencjałem! Możesz czuć się mniej spragniony niż zwykle i dobrze jest zmniejszyć spożycie wody, ale nie, jeśli się pocisz. Leki moczopędne, takie jak seler, kapusta włoska, kapusta i kapusty powinny znajdować się w wiosennym menu. Pomagają one wysuszyć zbyt wilgotne i opuchnięte Kapha w wodnistym miesiącu kwietnia. Aby zachęcić do zdrowego krążenia i zmniejszyć opuchliznę, zwłaszcza gdy dłonie i twarz są opuchnięte, należy również stosować preparaty moczopędne – to zioła, które pomagają pocić się przez rozszerzanie się naczyń włosowatych. Takie jak: rzodkiewki, musztarda zieleni, rukola, szczypiorek, surowa cebula i czosnek ułatwią przepływ krwi do powierzchni ciała (nazywane zewnętrzną w medycynie chińskiej). Do aromatycznych roślin moczopędnych należą mięta, mięta pieprzowa, rozmaryn i bazylia. Ulepszone krążenie z tych roślin będzie zwalczać ogólną opieszałość z powodu nadmiaru Kapha. Przyprawy takie jak cynamon, cayenne, imbir i czarny pieprz również zwiększają krążenie i mogą być używane hojnie o tej porze roku.
Cierpkie pokarmy, takie jak rośliny strączkowe, kiełki, surowe warzywa, proso, jęczmień i gryka, zaciskają się i tonizują tkankę.
Wybieraj owoce, które nie są zbyt słodkie. Należą do nich morele, wiśnie, pomarańcze, cytryny, granaty, mandarynki.

Zioła

Suszone, gorzkie i ostre zioła są przydatne w tym miesiącu. Bibhitaki to jeden z trzech owoców w Triphali i znany z równoważenia Kapha. Jego cierpkość, wraz z suchymi i lekkimi cechami, wysysa nadmiar wilgoci i ciężkości Kapha – oczyszczając miejsca, w których łatwo gromadzi się Kapha, w tym zatoki, płuca, wątrobę i limfę (rasa dhatu).
Nagromadzenie Kaphy w twojej limfie prowadzi do wiosennego podmuchu. Jak wspomniano powyżej kminek, kolendra i herbata z kopru włoskiego to słynna mieszanka detoksykacyjna i trawienna, która wspomaga odchudzanie i zmniejsza wagę wody. Herbatka KKK sprawia, że ​​czujesz się lekki i żywy, ponieważ poprawia się metabolizm i zmniejsza się obrzęk.

Gorzkie zioła oczyszczają wątrobę i harmonizują Kapha. Gorzkie pokarmy pobudzają trawienie i oczyszczają wątrobę i krew z tłuszczów ciężkich, jednocześnie promując przejrzystość umysłu. Łagodzą również nieprzyjemne wzdęcia brzucha, obrzęk i sprzyja utracie wagi. Jakby tego było mało, gorzkie pokarmy często są stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu, cukru we krwi i triglicerydów.

Bhumyamalaki jest kwintesencją ajurwedyjskiego zioła do oczyszczania wątroby, ponieważ bardzo gorzki smak chłodzi, łagodzi i oczyszcza. Dzięki swojemu szczególnemu powinowactwu do wątroby, bhumyamalaki działa w celu detoksykacji i wzmocnienia tego niezbędnego organu. Wspiera również prawidłowe funkcjonowanie woreczka żółciowego i promuje zdrową skórę. Doskonałe zioło zarówno dla Pitta, jak i Kapha, bhumyamalaki jest użyteczne dla osób z konstytucjami, które skorzystałyby z jego suchych i lekkich cech.

Gorzkie ghee to kolejna opcja oczyszczania wątroby i pęcherzyka żółciowego. Klasyczna formuła dla zaburzeń Pitta Kapha, jest stosowana w celu łagodzenia drażliwości, przekrwienia wątroby i zastoju woreczka żółciowego.

Powszechnie znany ze swojej zdolności do łagodzenia oparzeń słonecznych, atrakcyjność żelu Aloe Vera obejmuje wiele innych korzyści zdrowotnych. Gorzki smak aloesu łagodzi i oczyszcza podrażnione tkanki. Działa również jako środek żółciopędny, pobudzając woreczek żółciowy do uwalniania żółci. Ponieważ żółć jest substancją tłuszczową, uwalnianie żółci ma również tendencję do obniżania poziomu tłuszczu we krwi, cholesterolu i poprawy metabolizmu tłuszczów. Ponieważ powoduje to odprężenie układu limfatycznego, chłodzący napój jest doskonałym sposobem, aby pomóc Twojemu ciału oczyścić wiosnę. Aloes pomaga również zrównoważyć poziom cukru we krwi, dlatego też Aloe Vera jest tradycyjnie zalecany do cukrzycy i równoważenia Kapha.

Ostre zioła rozwiewają przekrwienie śluzu i podsycają powolny ogień trawienny. Trikatu to ulubiona ostra, ziołowa formuła równoważąca Kapha. Trikatu nie tylko porusza krew, wspomaga metabolizm tłuszczu i toksyn. Jego rozgrzewająca i wysychająca ostrość usuwa nadmiar wilgoci, a kopnięcie rozpoczyna ogień trawienny. Skórka gorzkiej pomarańczy to klasyczne zioło wspomagające metabolizm. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, zmniejszając podatność na wiosenne przeziębienia i alergie.
Gdy twoje wypróżnienie jest nieregularne, zastosuj formułę triphala. Wysuszająca natura Triphali pomaga również zmniejszyć obrzęki wiosenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logo

Medycyna starohinduska

Centrum Ajurwedy

Roentgena 22/29
02-781 Warszawa Ursynów

Kontakt

Wanda
e-mail: ayurwanda@gmail.com
tel. +48 515 166 246
Kontakt via WhatsApp

Ewa
e-mail: ewa.satya@gmail.com
tel. +48 600 071 266

Izabella
e-mail: iza.demozzi@gmail.com
tel. +48 502 603 171

Translate »