Mantra

Home » Indie » Mantra

Mantra – formuła, słowo; od czasownika sanskr. man = myśleć. Święta sylaba zawierająca kosmiczną moc, śiakti. Sylaba melodyjnie dźwięczna (nie musi posiadać treści), którą umysł automatyczny (manas) powtarza mechanicznie.

Ukołysany przez mantrę umysł zakorzenia się w niej, zawiesza i uspokaja (na co dzień nasz umysł jest rozwibrowany, myśli rozbiegają się chaotycznie). Wchłania także jej energię. Myśl jest prowadzona przez powtarzaną wielokrotnie formułę, którą „widzi się” jasno i wyraźnie (widzenie fokalne), własny umysł natomiast „widzi się” na obwodzie (widzenie peryferyjne).

Istnieją ogromne ilości formuł bardziej lub mniej sakralnych, mistrz duchowy może utworzyć dla swojego ucznia specjalną kompozycję znaczeniowo-dźwiękową, której brzmienie i znaczenie musi zostać zachowane w tajemnicy (ochrona energii).

Podstawowa mantra OM

OM – święta zgłoska, sylaba i podstawowa mantra religii hindu. Symbol Absolutu, Brahmana, Logosu, Słowa, Boga i wszelkich innych koncepcji Najwyższego, Boskiego Bytu. Symbol religijności w ogóle. Tak silnie naładowana energią duchową, że samo wypowiadanie jej wprowadza w stan pełnej koncentracji. Jest dźwiękiem wibracji, z której powstał świat, a recytując ją uczestniczy się w akcie tworzenia. Materia powstała z dźwięku, a ponieważ dźwięk – kosmiczna wibracja – był przed stworzeniem wszechświata, om jest więc najczystszym i najświętszym pierwotnym dźwiękiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

logo

Medycyna starohinduska

Centrum Ajurwedy

Roentgena 22/29
02-781 Warszawa Ursynów

Kontakt

Wanda
e-mail: ayurwanda@gmail.com
tel. +48 515 166 246
Kontakt via WhatsApp

Ewa
e-mail: ewa.satya@gmail.com
tel. +48 600 071 266

Izabella
e-mail: iza.demozzi@gmail.com
tel. +48 502 603 171

Translate »