Mantra – formuła, słowo; od czasownika sanskr. man = myśleć. Święta sylaba zawierająca kosmiczną moc, śiakti. Sylaba melodyjnie dźwięczna (nie musi posiadać treści), którą umysł automatyczny (manas) powtarza mechanicznie.
Ukołysany przez mantrę umysł zakorzenia się w niej, zawiesza i uspokaja (na co dzień nasz umysł jest rozwibrowany, myśli rozbiegają się chaotycznie). Wchłania także jej energię. Myśl jest prowadzona przez powtarzaną wielokrotnie formułę, którą „widzi się” jasno i wyraźnie (widzenie fokalne), własny umysł natomiast „widzi się” na obwodzie (widzenie peryferyjne).
Istnieją ogromne ilości formuł bardziej lub mniej sakralnych, mistrz duchowy może utworzyć dla swojego ucznia specjalną kompozycję znaczeniowo-dźwiękową, której brzmienie i znaczenie musi zostać zachowane w tajemnicy (ochrona energii).
Podstawowa mantra OM
OM – święta zgłoska, sylaba i podstawowa mantra religii hindu. Symbol Absolutu, Brahmana, Logosu, Słowa, Boga i wszelkich innych koncepcji Najwyższego, Boskiego Bytu. Symbol religijności w ogóle. Tak silnie naładowana energią duchową, że samo wypowiadanie jej wprowadza w stan pełnej koncentracji. Jest dźwiękiem wibracji, z której powstał świat, a recytując ją uczestniczy się w akcie tworzenia. Materia powstała z dźwięku, a ponieważ dźwięk – kosmiczna wibracja – był przed stworzeniem wszechświata, om jest więc najczystszym i najświętszym pierwotnym dźwiękiem.