Kapha przeważa w zimnych porach roku, tj. jesienią i zimą. W okresach przejściowych należy być bardzo wyczulonym na zmiany zachodzące w środowisku i w nas samych. Aby zniwelować potencjalne zagrożenia osłabienia organizmu, należy dostosować odpowiednio dietę.
Dlatego wchodząc w okres jesieni i zimy nasza dieta będzie bardziej Kapha i/lub Vata (tzn. będzie posiadała właściwości przeciwstawne do charakterystyki tych dosh). Wówczas dbamy bardziej o harmonizowanie Kaphy, tj. jedzenie ciepłych, rozgrzewających, płynnych, bardziej kalorycznych, gotowanych posiłków, jednocześnie zwracając uwagę, na to, co podpowiada nam organizm. Spożywamy więcej kasz i węglowodanów w różnej postaci. Pijemy ciepłe napoje, herbaty ziołowe i korzenne, unikamy zimnej wody mineralnej i soków owocowych. Oznacza to, że należy stosować posiłki gotowane, odpowiednio przyprawione (tak, by organizm mógł łatwiej trawić te cięższej natury pokarmy oraz by mógł się dogrzać, poprzez odpowiednio zastosowane zioła).
Najlepiej na obniżenie Kapha działają: tymianek (gorzki smak), pieprz ziołowy, imbir (ostry-ostrożnie, zbytnio rozgrzewa Pitta), cebula, czosnek (uwaga: obniża ciśnienie, smak ostry), kminek (ułatwia trawienie, ma smak słodki), kurkuma (przyprawa wskazana dla wszystkich typów dosh, szczególnie w okresach zimnych i wilgotnych, smak gorzki). Przez cały okres zimy odżywiamy się tak, aby wspomagać wychłodzoną i letargiczną w tym czasie naszą połowę „Kapha”. Najlepsze są produkty ciepłe, z nieprzetworzonej, świeżej żywności. Herbaty ziołowe z owocu kopru włoskiego, kminku, rumianku (odciążają przewód pokarmowy), okazjonalnie wskazane soki warzywne (marchew, seler, pietruszka biała i buraki lub świeży szpinak), ziarna zbóż zmiksowane z wodą.
Dieta odpowiadająca za redukcję wpływów Kapha jest „sucha” – należy unikać płynnych posiłków, zawiesistych zup, sosów, soków. Jeśli zupy to nie doprawiane mąką i śmietaną, raczej w postaci warzywnego wywaru. Najlepsze są produkty ciepłe, z nieprzetworzonej, świeżej żywności. Przez cały dzień należy popijać gorącą wodę. Może być woda imbirowa (zagotowana ze świeżym imbirem).
Smaki zalecane: gorzki, ostry i cierpki
Smaki, które wspomagają redukcję Kapha: gorzki, ostry i cierpki, ale należy ostrożnie dawkować ostre przyprawy, gdyż wzmagają powietrze i mogą dawać nieprzyjemne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (chyba, że nie odczuwa się żadnych dolegliwości). Smak cierpki (otwiera umysł i zmysły, łagodzi podrażnienia gardła, wspomaga trawienie), gorzki (najczęściej występujący w ziołach, uspokaja emocje, oczyszcza komórki, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, minimalizuje bóle mięśni i stawów), ostry (rozgrzewa, wspomaga trawienie, oczyszcza, jednakże może też podrażniać jelita i wątrobę). Oczywiście w naszej diecie, w każdym posiłku powinny znajdować się wszystkie smaki.
Owoce: świeże figi, żurawiny, daktyle, melony gorzkie, kiwi i brzoskwinie (bardzo bogate w witaminy i minerały), granaty (roślina zwana „drzewem życia”), jeżyny, porzeczki, jagody, agrest, ananasy, śliwki, ale w umiarkowanej ilości (wspomagają trawienie). Avocado (umiarkowanie, gdyż są tłuste; za to zawiera bardzo dużo witaminy A, E, C, D, z grupy B w tym kwas foliowy, PP i K oraz potas, wapń i żelazo. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), najsilniejszy przeciwutleniacz). Suszone owoce, pieczone jabłka, gruszki. Owoce najlepsze są lekkie, raczej cierpkie niż słodkie np.: jabłka i gruszki (najlepiej pieczone, Bardzo wzmacniające jest picie napoju z przegotowanej wody i namoczonych w niej na na kilka godzin daktyli lub rodzynek. Z reguły Kapha powinna jadać surowe owoce w okresie zbiorów, też w ograniczonej ilości (zbyt wychładzają i wbrew pozorom nie są lekkostrawne, gdyż organizm musi wytworzyć dużo energii by strawić surowe produkty, oraz by doenergetyzować/dogrzać organy – wzniecić tzw. ogień trawienny agni). A najważniejsze dla organizmu jest wytworzenie dużej ilości energii i utrzymanie Agni na wysokim poziomie.
Jabłka – najlepiej cierpkie dla kapha; na poprawę trawienia, potas – wpływa na równowagę kwasowo-zasadową, pektyny – obniżają poziom cholesterolu, pobudzają pracę wątroby, oczyszczają krew i przyśpieszają spalanie tłuszczu, witaminy – głównie witamina C, w skórkach jabłek sporo jest wapnia i krzemu, korzystnie wpływających na włosy i paznokcie.
Warzywa: większość warzyw o cierpkim, ostrym i gorzkim smaku jak np. karczoch, szparagi, burak, brukselka, kapusta, kalafior, seler, bakłażan, czosnek, fasolka zielona, wszystkie rodzaje zielonego chilli, rzodkiew, rzodkiewka, zielone warzywa, sałaty, grzyby, cebula, szpinak, ziemniaki w ograniczonych ilościach.
Zboża: Jęczmień, gryka, ryż basmati, owies, proso, żyto, pszenica w niedużej ilości. Gotowane w całości ziarna są najbardziej wskazane. Chleb jest akceptowany ale przygotowany jako tost, generalnie zawiera drożdze i gluten i może powodować trudności w trawieniu. Biały ryż basmatii, dziki ryż, kus kus, są bardzo wskazane. Suche produkty zbożowe takie jak granulaty, chipsy, wzmagają vata, dodatkowo zatrzymują wodę wzmagając kapha.
Fasole: większość roślin strączkowych powoduje gazy wysuszają i powodują zaparcia. Wskazane fasola mung, groszek zielony i groch, tofu także akceptowane, ale może być trudno trawione. Ser sojowy, mleko sojowe wskazane w umiarkowanej ilości.
Orzechy i ziarna: świeże lub lekko prażone orzechy są ciężkostrawne, najbardziej wskazane są migdały gorzkie w ograniczonej ilości i jako przekąski. Wskazane migdały łuskane, ale nie solone z uwagi kapha.
Oleje: najbardziej wskazany olej gorczycowy, z oliwy i masło ghee (klarowane).
Słodycze: najlepiej łączyć je z innymi posiłkami, używać naturalnych cukrów. Najlepszy jagery (gud Indian), syrop klonowy. Świeży miód jest wskazany z uwagi na aspekt powietrza.
Przyprawy: kardamon, koper, kolendra, mięta, róża wodna, cynamon, kurkuma, goździki, mięta, koper włoski, kumin (ale nie kminek, bo słodki w smaku), imbir najlepiej w suszonej postaci.
Produkty zwierzęce: Zalecane jest unikać produktów zwierzęcych. Dają siłę ale są trudno trawione i zawierają toksyny, są natury tamas (ciężkiej, mrocznej, wpływają na ociężałość umysłową). Wystarczające substytuty ghee i jajka.
Witaminy i minerały: ADE C, mineraly: cynk, wapno. Także należy zadbać o dawkę B, K, żelaza, ale najlepiej w naturalnej postaci. Także należy zadbać o dawkę B (Witaminy z grupy B biorą udział w przemianach węglowodanów, białek i tłuszczy. Witaminy B niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niedobór witamin prowadzi do wystąpienia zaburzeń funkcjonowania całego organizmu oraz zwiększenia ryzyka rozwoju wielu chorób; zawierają ją suszone drożdże, wiele owoców i warzyw np. fasola biała, soczewica, ciecierzyca (B1 i B9), szpinak (B3, B6, B7, B9), wątroba wieprzowa (B1, B5, B12), soja (B1, B7, B9), orzechy, różne jagody, a najwięcej pestki różnych owoców (jabłka, gruszki, morele itp.) oraz zboża, chleb razowy i inne.), K (Znajduje się ona w dużych ilościach w zielonych częściach roślin takich jak pokrzywa, szpinak, lucerna, kwiat kalafiora, brukselka, kapusta włoska. Witamina K2 produkowana jest przez bakterie i w znaczących ilościach znajduje się tylko mięsie, wątrobie, żółtkach jaj kurzych oraz niektórych produktach powstałych na drodze fermentacji, np. sery
Pokarmy niezalecane: Powstrzymuj się od deserów, szczególnie słodkich, mlecznych, słonych i mrożonych np. lody absolutnie są przeciwskazaniem dla Kapha. Alkohol, kofeina, (kawa, herbata – herbaty tylko czerwone, białe, zielone i ziołowe), nadmiar soli, cukru w ogóle, tłuszczu, produktów przetworzonych konserwowanych, soków z kartonu i dań z baru typu Fast Food.